Jdi na obsah Jdi na menu
 


Flyball

CO JE TO FLYBALL

Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen a lidi všech věkových kategorií. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není až tak náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně disponovaní psovodi. Nicméně vycvičit správně psa na flyball přesto vyžaduje od psovoda jisté fyzické schopnosti.

HISTORIE

Flyball vznikl kolem roku 1970 v Severní Americe, kde se rychle rozšířil. Získal oblibu především u majitele hravých, temperamentních psů a u psovodů, kteří se z důvodů horších tělesných dispozic nebo věku nemohli věnovat jiným sportům. Nový sport spoustu Američanů nedchl, po třinácti letech jeho ukázek a neoficiálních závodů dosáhl tak vysoké úrovně, že došlo na konání samostatných oficiálních závodů.

Flyball se v krátké době rozšířil do Evropy, Austrálie i do Jižní Ameriky.

JAK SE HRAJE FLYBALL

Někteří lidé se domnívají, že flyball je jen obyčejné aportování míčku přes překážky. Omyl! Půvab flyballu nespočívá v tom, že pes nosí míček, ale že to nosí rychle, s nadšením a aniž by ho na trati upustil. Zdá se to sice snadné, ale pro mnoho psů je to velký problém.Než se pes naučí spolehlivě a rychle překonat celou trať, potřebuje mnoho hodin tréninku. Musí se naučit rychle vystartovat, co nejrychleji chytit míček z boxu a co nejrychleji se vrátit s míčkem k psovodovi, aniž by mu míček upadl aniž by se pes vyhnul některé skokové překážce.

Většina psů, kteří rádi aportují, poměrně snadno pochopí princip odpálení míčku z boxu. Obtížnější už je naučit, aby pes při chytání míčku ztratil co nejméně času.