Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dog Frisbee

1.     Historie

Vznik frisbee je úzce spjat s koláči. Prvními házecími talíři byly totiž kulaté plechy, na kterých se pekly koláče. Brzy poté byly vyrobený první plastový frisbee.

Otcem Dog frisbee je Američan Alex Stein, který si 4.července 1971 pořídil vipeta a pojmenoval ho po jeho popelavé barvy Ashley (ash- popel). Jako zkušený hráč frisbee, si šimnul, že i on je talířem okouzlen a skáče pro něj až do výšky devět stop.

Rozhodující byl ale 5.srpen, kdy se v los Angeles hrálo baseballové utkání.Během přestávky vtrhnul Alex s Ashleym na hřiště a před zaplněným stadionem začali hrát frisbee. Ashley uchvátil tisíce diváků svojí rychlostí a výskoky, při kterých chytal talíř. Středopolař Jimmy Wynn z domácího týmu se dokonce nechal slyšet, že ten pes byl lepší než on. Zpočátku ochranka stadionu nezakročila, teprve když Alex po osmi minutách šou ukončil a zamířil k východu, byl zatčen. Ashley ho nemohl následovat a chlumu lidí se ztratil. Následující tři dny bloudil po okolí, než si ho všimla jedna rodina, která se ho ujala. Získat Ashleyho zpět se Alexovi podařilo díky oznámení v televizi a rozhlase a štastný pes skákal na uvítanou do výšky šesti stop. Smutná zůstala jen rodina, která Ashleyho našla a jeich pudl, který si již na nového kamaráda zvykl.

Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavní. Byli hosty mnoha televizních šou, objevili se na titulních stranách časopisů a Ashley dokonce hrál hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na oskara…Kromě toho vyhrál třikrát mistroství světa v Dog Frisbee a jméno po něm nese nejprestižnější podnik tohoto sportu.

Ashley zemřel ve věku 14 let majiteli v náruči. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho úmrtí informovali téměř všechna média v USA.